Suve alguses käis Tammeri esindus külas nii Tammerile metalli tootvas kui meie metallijääke käitlevas ettevõttes – seda kõike selleks, et saada paremini aru metalli tarneahelast ning näha kogu protsessi – tutvuda sellega, kuidas meie kasutatav materjal alguse saab ning mis sellega hiljem juhtub.
Teekond saab alguse metallitootjast ArcelorMittalist, kelle juurest jõuab lehtmetall meieni läbi Leden Estonia AS lõikekeskuse. Meie jaoks oli tõeliselt silmiavardav pealt näha Tammeri usteks saava metall sündi. Kogu ArcelorMittali tootmine oli muljetavaldavalt suur – võimas oli vaadelda 9-kordse tootmisliini töökäiku 8,5 km2 tootmispinnal. Õppisime meeletult palju ning muu hulgas tutvustati meile metallitööstuse evolutsiooni ning innovaatilisi lahendusi CO2 maha toomiseks või suisa nullini viimiseks.
Astume nüüd aga tarneahelas paari sammu võrra edasi. Pärast seda, kui metalllehtedest on valminud juba projektipõhised uksed, anname kõik selle, mis metallist tootmise käigus järele jääb, edasi Cronimet Nordic OÜ-le, et nad saaksid meie metallile uue elu sisse puhuda. Eestis sorteeritakse välja väga suur osa, mis seejärel eri riikidesse ümbertöötlemisse suunatakse. Olime hämmingus lisandväärtusest metalli sorteerimisel ning sellest, kuivõrd suur oli Cronimeti digitaliseerituse tase enda süsteemide tööshoidmiseks. Meie tiimile avaldas väga muljet ka see, kui jätkusuutlikult mõeldakse transpordile – Eestist välja suunduvad vaid pilgeni täis laevad.
Metalli teekonna jälgimine mõjutas meid kindlasti veelgi enam ressursitõhususele ning jätkusuutlikkusele pühenduma. On inspireeriv näha, kuidas iga tarneahela osa mängib rolli kestlikuma tuleviku loomisel.